Studio

Blog o jodze

W kręgu życia

W kręgu życia. O Samadhi- zjednoczeniu z Absolutem.

Wielkanoc to czas kiedy powinniśmy zatrzymać się chwilę w zadumie nad naturą życia i śmierci, bez względu na to czy jesteśmy chrześcijanami czy nie. W obecnej kulturze tematyka śmierci jest spychana na bok, nijako „nie istnieje” (prócz wytworów pop kultury tj. wampiry, duchy, wilkołaki itp., które tak naprawdę nie umierają tylko przybierają inną postać, inne „życie po życiu”). Nie rozmawiamy o niej, nie zastanawiamy się nad nią, jakby gdyby nas nie dotykała, nie istniała. Tymczasem ona jest, krąży wokół nas, nie ma takiej możliwości żebyśmy się z nią nie spotkali.

Jedz, pij i ruszaj się

Jedz, pij i ruszaj się

Nowa piramida żywieniowa, zaprezentowana przez Instytut Żywności i Żywienia w 2018 r. zwraca przede wszystkim uwagę na dużą ilość sportu. To graficzne opracowanie  produktów i ich proporcji, które powinniśmy codziennie spożywać. Jak często powinniśmy jeść? Około 5-6 posiłków dziennie, mniej więcej co 2-3 godziny. Może się wydawać dziwne, ale gdy jemy rzadko i dużo, nasz układ pokarmowy się rozleniwia. Trawienie i przemiana materii przebiega woniej. Dlatego, żeby być szczupłym, należy często jeść mniejsze porcje a ostatni posiłek powinien być spożywany na około 2 godziny przed snem.

Miłość i ścieżki jogi klasycznej

Miłość i ścieżki jogi klasycznej

Joga klasyczna to prócz samych ćwiczeń fizycznych (hatha jogi) to również oddech, medytacja i, a może przede wszystkim, nakazy moralne, którymi powinni kierować się adepci zanim przystąpią do nauki asan.  Zasady te zostały ujęte dawno, dawno temu bo ponad 2000 lat temu, w dziele „Jogasutry” słynnego filozofa, ojca jogi, Patandżalego. Mają one na celu wskazanie ścieżki do samorozwoju i podążania nią ku doskonałości, którą jest stan oświecenia zwany Samadhi. Podobno można taki stan osiągnąć, ja dotychczas nikogo takiego jeszcze nie spotkałam, jednak nie jest ważny sam cel, ale dążenie do niego.

Granice rozciągania w jodze

Granice rozciągania w jodze. Ograniczenia i możliwości.

Ileż razy podziwialiśmy wygimnastykowane osoby, które bez wysiłku potrafiły założyć nogę na głowę i zmienić się w supełek? Wiele, wiele razy. Sama ich podziwiam, bo nigdy takiej „doskonałości” nie osiągnę. I nie chcę tego, bo zupełnie nie jest mi to do niczego potrzebne, co więcej, jest niezdrowe i może w przyszłości prowadzić do licznych kontuzji, o czym za chwilę.

Faceci na  jodze

Halo przepraszam, czy facet może przyjść na jogę?

Oto pytanie, które zadaje sobie wielu z Was. Tak, tak. Mężczyżni troszkę pół żartem, pół serio (może bardziej to drugie), pytają czy mogą się przyłączyć. Czy są może jakieś specjalne grupy dla panów?
Panów w średnim wieku, młodych czy starych? I co jeszcze? -pytam. Nie wiem dlaczego, kiedy macie przyjść na zajęcia jogi tak bardzo się obawiacie, nie dotyczy to siłowni, cross fitu i takich tam, a przecież joga jest właśnie dla was! Tak, tak, dla was Panowie. Najsławniejsi nauczyciele jogi byli przecież mężczyznami!

Joga nie jest idealną kobietą.

Joga nie jest idealną kobietą

Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie znajoma i jej niedawne szokujące wyznanie o tym, że została ofiarą internetowego hejtu. Widziałam, że jest naprawdę przejęta i chociaż jest osoba pewną siebie i znającą swoją wartość, widać było, że dotknęło ją to do żywego. Dlaczego? Ano, każdy w końcu pęka, szczególnie gdy do głosu dochodzi czysta nienawiść. Nie ma tu znaczenia co o niej pisano, jakich obelg użyto, nie miało to nic wspólnego z nią jako człowiekiem i tym co robi.

Zanim pójdziesz na jogę.

Zanim pójdziesz na jogę

Podejmujemy w końcu decyzję, zapisujemy się i ruszamy na zajęcia jogi. Przychodzimy do studia i ....okazuje się, że to nie są zajęcia odpowiednie dla nas! Spodziewaliśmy się rozluźnienia i relaksacji a trafiliśmy na zajęcia wymagające fizycznie, z których tylko savasana wyszła nam dobrze. Dlaczego tak jest? Obecnie jest tak dużo stylów jogi, że można trafić na zajęcia zupełnie nam nie odpowiadające. Dużo zależy także od nauczyciela, który potrafi (lub nie) poprowadzić grupę. Jak wybrać zajęcia dla siebie? Podpowiemy czym kierować się w wyborze zajęć.

Zdrowie, joga i youtube

Zdrowie, joga i youtube

Pewnie wielu z Was zastanawia się dlaczego taki tytuł? Przecież joga jest zdrowa! Ludzie na filmach w internecie są gibcy i wysportowani. No właśnie! Oni tak, jednak większość z nas nie! Z mojej praktyki nauczycielskiej wynika, że 80% osób które zaczynają praktykować jogę, ma jakieś deficyty w ciele czy wręcz problemy zdrowotne (plecy okrągłe, skolioza, ból lędźwi, przykurcze mięśni), które chce zniwelować. Dlatego nie możemy sugerować się filmikami (nie wszystkimi oczywiście), bo bardzo prawdopodobne, że nigdy nie osiągniemy pożądanej gibkości lub nie będzie ona dla nas wskazana, a wręcz zabroniona!

Joga i choroby cywilizacyjne

Joga i choroby cywilizacyjne – część 2

Prawdziwym dramatem współczesnych chorób cywilizacyjnych jest wpadanie w tzw. błędne koło, to znaczy, że jedna przypadłość powoduje następną. Zatem,aby uniknąć zachorowania na którąkolwiek z nich należy prawidłowo się odżywiać oraz regularnie zażywać niezbyt intensywnego, zdrowego ruchu. Należy pamiętać, że profilaktyka zawsze jest tańsza od leczenia!

Joga i choroby cywilizacyjne

Joga i choroby cywilizacyjne – część 1

Codzienne ćwiczenia fizyczne np.jogi powinny być przez nas tratowane nijako jak swoista higiena psychofizyczna podobna do higieny ciała tj. mycie zębów. Nie wiadomo dlaczego w naszej kulturze tak mało uwagi przykłada się do codziennych ćwiczeń a tak wiele do wspaniałego wyglądu. Jakby był on tylko i wyłącznie dziełem samym z siebie, ewentualnie dziełem tzw. diety cud lub innych specyfików „cudownie” działających na nasze ciało. Nie mówi się o tym, że ćwicząc regularnie asany jogi, 2-3 razy w tygodniu, lub najlepiej codziennie, możemy uniknąć wielu współczesnych chorób, wspierać organizm w walce z nimi, a nawet całkowicie się z nich wyleczyć.

Joga a depresja

Joga a depresja, czyli jak nie dać się „czarnej dziurze”.

W okresie przesilenia zimowo-wiosennego możemy odczuwać przygnębienie, smutek, brak chęci do życia i jakiegokolwiek działania. Nasz organizm jest wyczerpany brakiem słońca i witamin, naszemu mózgowi brakuje endorfin tzw. hormonów szczęścia, które wytwarzają się m.in. podczas wysiłku fizycznego. Te hormony wytwarzają się także wówczas gdy się śmiejemy, opalamy, jemy czekoladę czy uprawiamy seks. Większość z nas próbuje sobie samemu poradzić sobie ze smutkiem i przygnębieniem, nie udaje się do specjalisty. Czujemy wewnętrzny opór przed zażywaniem leków farmakologicznych. Chcemy sami sobie pomóc, uciekając np. w alkohol czy objadanie się słodyczami. To pomaga, ale na krótką chwilę, wpędza nas w kolejne uzależnienie i w efekcie tylko pogłębia „ czarną dziurę” depresji. Zamiast kręcić się w kółko, warto zastanowić się, czy przypadkiem nie pójść na zajęcia jogi.

Joga zdrowy sen

10 ćwiczeń jogi na zdrowy sen

Po długim męczącym dniu w pracy, każdy chciałby się zrelaksować przed snem. Często wybieramy wieczór przed telewizorem lub kieliszek wina, co w rzeczywistości może tylko zaburzać proces zasypiania i sam sen. Energiczne ćwiczenia pomagają złagodzić stres, ale w przypadku gdy wykonywane są tuż przed snem, tylko nas pobudzają. Wykonywania niektórych dynamicznych stylów jogi należałoby również unikać przed snem. Podczas ćwiczeń niezmiernie ważne jest oddychanie. Jest głównym czynnikiem stabilizującym i wzmacniającym nasz układ nerwowy, a także główną składową ćwiczeń jogi.

Joga dla biegaczy

Joga jest dla biegaczy

Bieganie to bardzo popularny sport, szczególnie, że można go uprawiać wszędzie i przy każdej pogodzie. Wystarczy mieć odpowiednie obuwie. Po każdym treningu należałoby także porządnie się rozciągnąć. Nie ma się co oszukiwać, rozciąganie nie jest ulubioną częścią treningu biegacza.

Joga dla puszystych? Jak najbardziej!

Osoby z nadwagą często obawiają się przyjść na zajęcia jogi ze względu na błędne przekonanie o tym, że joga jest tylko i wyłącznie dla osób szczupłych, giętkich i wysportowanych. Oczywiście takim osobom łatwiej jest wykonywać ćwiczenia i funkcjonować w życiu codziennym, bo po prostu nie noszą ze sobą tylu kilogramów! Ale osoby z nadwagą powinny i muszą uprawiać niezbyt forsowną aktywność fizyczną , która nie narazi ich na kontuzje stawów i kręgosłupa oraz na zawał serca, a jednocześnie usprawni ich układ ruchu, wzmocni mięśnie głębokie i spali tkankę tłuszczową! Dlatego joga jest idealna także dla puszystych!

Żyć jak... kot z krową!

Asany jogi wcale nie muszą być trudne i skomplikowane , aby przyniosły nam wymierne korzyści dla zdrowia. Jednym z takich ćwiczeń jest pozycja kota – marjarysana. Ta asana pomaga rozciągnąć, wzmocnić i uelastycznić mięśnie kręgosłupa oraz rozluźnić plecy. Jeżeli połączymy ją z oddechem i pozycją krowy- bitilasaną, da znakomite efekty.

Pies z głową do góry

Pies­ – najlepszy przyjaciel jogina

Asany, pozycje jogi, swój początek wywodzą od otaczającego nas świata przyrody. Mamy zatem pozycje psa, kota, konia, żółwia, małpy, żurawia, drzewa, góry i wiele, wiele innych. Za pomocą asan jogi w zasadzie możemy pokazać wszystko, wystarczy użyć wyobraźni...

joga tadasana

Silny jak góra – tadasana podstawowa pozycja jogi

Pozycja góry (tadasana) to podstawowa pozycja jogi, którą możesz stosować codziennie, w każdej chwili (np.czekając na przystanku czy stojąc w kolejce). Tak prozaiczne z pozoru ćwiczenie jak wyprost może sprawić, że poczujesz się lepiej i będziesz wyglądać młodziej!

Joga oddech

Oddech - najważniejsza składowa jogi

Prana w sanskrycie oznacza oddech, yama oznacza wydłużanie. Kontrolowanie własnego oddechu to pranayama. Ucząc się prawidłowego oddychania możemy uwolnić się od napięcia i uspokoić umysł.

Wakacje z jogą

Wakacje z jogą dla kręgosłupa

Wszystkich zapracowanych i zestresowanych zapraszamy na rodzinne wakacje z jogą. Urlop to czas , który powinniście poświęcić dla podreperowanie swojego zdrowia psychofizycznego. W czasie wakacji z jogą Ty i Twoja rodzina będziecie mogli aktywnie i zdrowo wykorzystać ten czas. Proponujemy Wam pobyt w górach lub nad morzem, w atrakcyjnych miejscowościach , w estetycznych warunkach. W ciągu tygodnia będziecie mieli okazję uczestniczyć aż w 14 sesjach jogi dla kręgosłupa, korzystać z górskich wycieczek lub morskich kąpieli i dobroczynnego świeżego powietrza! Górskie powietrze zalecane jest dla osób z chorobami oskrzeli, astmatyków, osób z nadczynnością tarczycy. Z kolei nadbałtycka bryza bogata jest w zdrowotny jod, sole wapnia i magnezu, które sprzyjają w leczeniu przewlekłych chorób alergicznych.Wakacje zaplanowaliśmy w ten sposób aby również dzieci miały swoje atrakcje, dlatego one również będą mogły korzystać z zajęć jogi (specjalnie dla nich przygotowanych), placów zabaw, basenu lub kąpieli w morzu.

Joga dla każdego

Czy joga jest dla każdego?

Zdarza się, że osoby, które nigdy nie były na zajęciach jogi pytają mnie czy joga rzeczywiście jest dla każdego? Mają błędne przekonanie o tym, że to rodzaj ekstremalnej gimnastyki dla wyjątkowo sprawnych jednostek. Często masowe pokazy jogi (jakkolwiek widowiskowe i ekstremalnie męczące) w stylu 108 powitań słońca, zniechęcają lub wręcz przerażają potencjalnych kursantów. W słuchawce słyszę: proszę pani czy będziemy musieli robić powitania słońca? Odpowiadam uczciwie: zależy na jakich zajęciach.

Joga pokarmowy

Joga i jej wpływ na układ pokarmowy

Od lat naukowcy zastanawiali się w jaki sposób jelita człowieka powiązane są z centralnym układem nerwowym. Zaobserwowano, iż osoby przeżywające silny stres często miewają uczucie „ścisku w żołądku” i nie mogą przyjmować pokarmu, nawet gdy są głodne. W niedawno wydanej książce „The Good Gut” („Dobre jelita”) amerykańscy uczeni z Uniwersytetu Stanforda – Justin i Erica Sonnenbergowie stwierdzili, iż komórki jelita i żołądka kontaktują się z neuronami mózgu, przekazując w ten sposób ważne informacje na temat tego co dzieje się w organizmie.

Joga fitness

Dlaczego joga jest lepsza niż fitness?

Regularne wykonywanie niezbyt intensywnych ćwiczeń pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji fizycznej i przynosi pozytywne zmiany w jakości naszego życia. Ćwiczenia jogi należą do najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej. Asany korzystnie wpływają na długowieczność naszych stawów, zachowanie sprawności mięśni, kręgosłupa i innych funkcji naszego organizmu. Siedzący tryb życia pogarsza tylko, w miarę starzenia się organizmu, fizyczny stan naszego ciała, doprowadzając nas do dyskomfortu i braku energii życiowej tzw. prany.

Joga ćwiczenia zakwasy

Co to takiego zakwasy i ból mięśni?

Często słyszymy, że po intensywnym wysiłku fizycznym mieliśmy zakwasy. Wszystko co związane z bólem mięśni nazywamy tym określeniem, chociaż tak naprawdę pojawiający się problem nie jest wynikiem wytwarzania się kwasu mlekowego w mięśniach.

Potreningowy ból mięśni – znany często niepoprawnie „zakwasami” może pojawić się w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej. Popularne „zakwasy” zaś to kumulacja w mięśniach kwasu mlekowego, powstającego w wyniku niedoboru tlenu.

Joga hormonalna

Praktyka jogi a wytwarzanie hormonów

Czym są hormony? To chemiczne substancje wydzielane przez specjalne gruczoły np. jajniki, które wytwarzają dwa najważniejsze hormony żeńskie – estrogeny i progesteron. Systemy hormonalne oddziaływują na siebie wzajemnie np. hormon FSH wytwarzany przez przysadkę mózgową pobudza jajniki do produkcji hormonów żeńskich.

Joga - dzień otwarty

Dzień otwarty w Projekt Joga – relacja

W niedzielę 25 października w Poznaniu odbył się Dzień Otwarty w naszym studio. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych gości specjalny program. Podczas gdy mamy uczestniczyły w bezpłatnych zajęciach z jogi dla kręgosłupa oraz jogi łagodnej, dzieci bawiły się klockami, grały w gry planszowe i rysowały.

Dzień otwarty

Dzień otwarty

Moi drodzy, chcielibyśmy zaprosić Was na Dzień Otwarty w Projekt Joga, który pozwoli Wam zapoznać się z nami i z ofertą naszych zajęć.

Plan:

  • 12.00 Joga łagodna
  • 13.00 Joga kręgosłupa
  • 14.00 Joga dla dzieci 
  • 15.00 Przerwa na poczęstunek i wspólne wykonanie mandali
  • 16.00 Film o B.K.S Iyengarze
  • 17.00 Zakończenie

W tym dniu wszyscy klienci będą mogli zakupić karnety 15% taniej.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy o zapisy na zajęcia pod adresem:

studio@projektjoga.pl

Dzień otwarty odbędzie się w Ponznaiu, ul. Domonikańska 7/3.

*Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany programu

Weekendy z jogą w Wielkopolsce

Weekendy z jogą w Wielkopolsce

Jeżeli pragniesz wypocząć na łonie natury, z dala od komercyjnych ośrodków, miasta, w prawdziwej , autentycznej ciszy proponujemy ci weekendy Detoxicatio. To specjalnie stworzone wydarzenia dla tych, który szukają czegoś więcej niż standardowe wyjazdy.

Joga pomaga zwalczyć stres

Tempo współczesnego życia, permanentne przemęczenie i stres doprowadzają do obniżonej odporności organizmu, a w efekcie do rozmaitych chorób (począwszy od bólu szyi, poprzez bóle w klatce piersiowej a skończywszy na nerwicach i depresjach).

Joga kręgosłupa

Ból kręgosłupa a joga

Ból kręgosłupa można zredukować lub całkowicie wyeliminować poprzez systematyczne ćwiczenia rozciągająco – wzmacniające kręgosłup, mięśnie przykręgosłupowe i kulszowo – goleniowe.