Blog o jodze
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Prowadząc ostatnie zajęcia indywidualne jogi przyszła mi do głowy pewna myśl: „Kurczę, to naprawdę działa, ta praca jest tego warta!”. Pomyślałam o tych wszystkich ludziach stojących w kolejkach do lekarzy, łykających garściami pigułki, płacących olbrzymie kwoty za 15 minut wizyty prywatnej. Dlaczego to robią?
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Ileż to razy słyszeliśmy, że w zdrowym ciele mieszka zdrowy duch! Tak, tak! To nie truizm. Ćwicząc regularnie, najlepiej codziennie, wzmocnicie swoje ciało, oczyścicie umysł, pozbędziecie się bólów kręgosłupa i zupełnie inaczej zaczniecie patrzeć na świat. Wiem, że łatwo tak mowić a trudniej zrobić. Też tak miałam, uwierzcie, że trudno było mi się zmobilizować. W końcu ból w plecach nie pozwolił mi na dalszą bezczynność i postanowiłam coś w nim zrobić, tym bardziej, że miałam niespełna trzydzieści lat.
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Dla wielu z Was, szczególnie tych początkujących, to stwierdzenie może być dziwne, nieprawdziwe, na wyrost i oczywiście marketingowo nośne, nie mające jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Przychodząc pierwszy raz na lekcję, nie wiemy czego się spodziewać, a niektórzy z Was czują się po niej jak przejechani przez walec.
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Już ponad milion Polaków oficjalnie przeszła chorobę Covid-19. Jednak rzeczywista liczba osób, które ją przeszły może być czterokrotnie większa. Jeżeli należysz do ozdrowieńców serdecznie zapraszamy na nasze zjęcia jogi, które pozwolą Ci wrócić do pełnej sprawności.
Dzięki pełnemu oddechowi przeponowemu wzmocnisz swój układ oddechowy, a ćwiczenia jogi korzystnie wpłyną na Twoje serce, wzmacniając je i stabilizując jego pracę. Dzięki wszechstronnemu działaniu asan jogi nie tylko wzmocnisz swój system immunologiczny, ale także rozciągniesz mięśnie, ścięgna i kręgosłup! Nie obawiaj się, że nie dasz rady. Przekonaj się, że joga z nami może być naprawdę prosta.
Jakie ćwiczenia możesz wykonać w domu?
- Stań prosto i wydłuż kręgosłup. Z wdechem unieś ręce do góry z wydechem opuść na dół. Powtórz ćwiczenie 5 razy.
- Rozłóż ręce na boki. Z wydechem przenieś ręce do przodu, złącz dłonie, głowę skieruj w stronę mostka. Z wdechem rozłóż ręce na boki, głowę odchyl delikatnie do tyłu. Powtórz ćwiczenie 5 razy.
- Usiądź na macie w siadzie skrzyżnym. Palce wskazujący i środkowy lewej ręki ułóż na punkcie między brwiami. Kciukiem będziesz zaciskał lewą dziurkę nosa a pozostałymi palcami prawą dziurkę. Zaczynamy od zamknięcia prawej dziurki nosa i wzięcia głębokiego wdechu lewą dziurką. Teraz zamknij kciukiem lewą dziurkę nosa a wypuść powietrze prawą dziurką nosa. Następnie weź wdech prawą dziurką nosa a wypuść powietrze lewą dziurką. Ćwiczenie powtórz jeszcze 5 razy na każdą dziurkę nosa.
- Połóż się na macie, możesz mieć ugięte kolana, tak aby kręgosłup przylegał do maty. Obserwuj swój oddech. Obserwuj czy przepona unosi się kiedy bierzesz wdech i opada kiedy robisz wydech. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Twoi pracownicy pracują zdalnie? Odczuwają bóle kręgosłupa, spięcie, spadek sprawności psycho-fizycznej? Mamy dla Ciebie propozycję. Zajęcia jogi online! Jak to wygląda? Uczestnicy otrzymują unikalny link do zajęć. W określony dzień o ustalonej godzinie rozpoczynają się zajęcia, które trwają ok. 75 min. Terminy i ceny do uzgodnienia. Wystarczy mieć ze sobą matę, dodatkowo może być koc, klocki do jogi lub poduszki, szeroki pasek bawełniany (np. od szlafroka).
-
Korzyści płynące z praktyki jogi:
- rozciągniesz i wzmocnisz ciało
- pozbędziesz się bólów kręgosłupa
- wzmocnisz serce i usprawnisz procesy trawienne
- wyciszysz swój umysł
- otrzymasz niezbędną dawkę endorfin (hormonów szczęścia)
Zajęcia jogi dla Twoich pracowników to dodatkowy bonus i możliwość utrzymania dobrej kondycji w zaciszu domowym. W ceu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do kontaktu e-mail: studio@projektjoga.pl lub pod nr telefonu 609627244
Tutaj zobaczysz jak wyglądają nasze zajęcia jogi online:
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Temat powięzi stał się modny, prawie jak sojowe latte, jest omawiany już właściwie zawsze gdy dochodzi do bólów pleców, nóg, pośladków, stopy, barku. Idąc z bólem do fizjoterapeuty czy ortopedy, możemy usłyszeć, iż nasza powięź jest zbyt spięta, zbyt sztywna lub nawet skostniała. No i słyszymy sakramentalne: Proszę ćwiczyć! Czym tak naprawdę jest ta tajemnicza błona oplatająca nasze mięśnie jak sieć? Co w rzeczywistości od niej zależy? Ano bardzo dużo.
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Większość obywateli naszego kraju (56%) w ogóle nie uprawia sportu, wynika ze specjalnego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W porównaniu z rokiem 2004 brak aktywności ruchowej wzrósł o 10 pkt. procentowych. Tylko co czwarty mieszkaniec naszego kraju uprawia sport w miarę regularnie.
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Lato w tym roku przywitało nas niesamowitymi temperaturami i od pierwszych dni musieliśmy zmagać się z upałami, podczas gdy w Barcelonie było 14 stopni! No cóż, zmiany klimatyczne są coraz bardziej zauważalne. Nasza praktyka w tym czasie także musi być dostosowana do temperatury otoczenia. Nie możemy nadmiernie obciążać mięśnia sercowego, gdyż wysoka temperatura sprawia, że i tak jest ono mocno nadwyrężone. Zatem co możemy robić? Ćwiczyć powoli rozważnie, wykonywać jedną asanę, na przynajmniej 6-10 oddechów. Jeżeli czujemy zawroty głowy, nie schylajmy jej nisko. Kiedy ciało jest rozgrzane rozciąganie mięśni wychodzi nam lepiej, można na tym się skupić. Poniżej polecamy typowy zestaw na jogę w upalne dni (ale tylko rano lub wieczorem).
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Wielkanoc to czas kiedy powinniśmy zatrzymać się chwilę w zadumie nad naturą życia i śmierci, bez względu na to czy jesteśmy chrześcijanami czy nie. W obecnej kulturze tematyka śmierci jest spychana na bok, nijako „nie istnieje” (prócz wytworów pop kultury tj. wampiry, duchy, wilkołaki itp., które tak naprawdę nie umierają tylko przybierają inną postać, inne „życie po życiu”). Nie rozmawiamy o niej, nie zastanawiamy się nad nią, jakby gdyby nas nie dotykała, nie istniała. Tymczasem ona jest, krąży wokół nas, nie ma takiej możliwości żebyśmy się z nią nie spotkali.
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Nowa piramida żywieniowa, zaprezentowana przez Instytut Żywności i Żywienia w 2018 r. zwraca przede wszystkim uwagę na dużą ilość sportu. To graficzne opracowanie produktów i ich proporcji, które powinniśmy codziennie spożywać. Jak często powinniśmy jeść? Około 5-6 posiłków dziennie, mniej więcej co 2-3 godziny. Może się wydawać dziwne, ale gdy jemy rzadko i dużo, nasz układ pokarmowy się rozleniwia. Trawienie i przemiana materii przebiega woniej. Dlatego, żeby być szczupłym, należy często jeść mniejsze porcje a ostatni posiłek powinien być spożywany na około 2 godziny przed snem.
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Joga klasyczna to prócz samych ćwiczeń fizycznych (hatha jogi) to również oddech, medytacja i, a może przede wszystkim, nakazy moralne, którymi powinni kierować się adepci zanim przystąpią do nauki asan. Zasady te zostały ujęte dawno, dawno temu bo ponad 2000 lat temu, w dziele „Jogasutry” słynnego filozofa, ojca jogi, Patandżalego. Mają one na celu wskazanie ścieżki do samorozwoju i podążania nią ku doskonałości, którą jest stan oświecenia zwany Samadhi. Podobno można taki stan osiągnąć, ja dotychczas nikogo takiego jeszcze nie spotkałam, jednak nie jest ważny sam cel, ale dążenie do niego.
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Ileż razy podziwialiśmy wygimnastykowane osoby, które bez wysiłku potrafiły założyć nogę na głowę i zmienić się w supełek? Wiele, wiele razy. Sama ich podziwiam, bo nigdy takiej „doskonałości” nie osiągnę. I nie chcę tego, bo zupełnie nie jest mi to do niczego potrzebne, co więcej, jest niezdrowe i może w przyszłości prowadzić do licznych kontuzji, o czym za chwilę.
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Oto pytanie, które zadaje sobie wielu z Was. Tak, tak. Mężczyżni troszkę pół żartem, pół serio (może bardziej to drugie), pytają czy mogą się przyłączyć. Czy są może jakieś specjalne grupy dla panów?
Panów w średnim wieku, młodych czy starych? I co jeszcze? -pytam. Nie wiem dlaczego, kiedy macie przyjść na zajęcia jogi tak bardzo się obawiacie, nie dotyczy to siłowni, cross fitu i takich tam, a przecież joga jest właśnie dla was! Tak, tak, dla was Panowie. Najsławniejsi nauczyciele jogi byli przecież mężczyznami!
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie znajoma i jej niedawne szokujące wyznanie o tym, że została ofiarą internetowego hejtu. Widziałam, że jest naprawdę przejęta i chociaż jest osoba pewną siebie i znającą swoją wartość, widać było, że dotknęło ją to do żywego. Dlaczego? Ano, każdy w końcu pęka, szczególnie gdy do głosu dochodzi czysta nienawiść. Nie ma tu znaczenia co o niej pisano, jakich obelg użyto, nie miało to nic wspólnego z nią jako człowiekiem i tym co robi.
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Krzysztofiak
Podejmujemy w końcu decyzję, zapisujemy się i ruszamy na zajęcia jogi. Przychodzimy do studia i ....okazuje się, że to nie są zajęcia odpowiednie dla nas! Spodziewaliśmy się rozluźnienia i relaksacji a trafiliśmy na zajęcia wymagające fizycznie, z których tylko savasana wyszła nam dobrze. Dlaczego tak jest? Obecnie jest tak dużo stylów jogi, że można trafić na zajęcia zupełnie nam nie odpowiadające. Dużo zależy także od nauczyciela, który potrafi (lub nie) poprowadzić grupę. Jak wybrać zajęcia dla siebie? Podpowiemy czym kierować się w wyborze zajęć.
- Znowu boli cię kręgosłup? O co chodzi z tymi lędźwiami!
- Zdrowie, joga i youtube
- Joga i choroby cywilizacyjne – część 2
- Joga i choroby cywilizacyjne – część 1
- Joga a depresja, czyli jak nie dać się „czarnej dziurze”.
- 10 ćwiczeń jogi na zdrowy sen
- Joga jest dla biegaczy
- Joga dla puszystych? Jak najbardziej!
- Żyć jak... kot z krową!
- Pies – najlepszy przyjaciel jogina