Blog o jodze

Asany jogi wcale nie muszą być trudne i skomplikowane , aby przyniosły nam wymierne korzyści dla zdrowia. Jednym z takich ćwiczeń jest pozycja kota – marjarysana. Ta asana pomaga rozciągnąć, wzmocnić i uelastycznić mięśnie kręgosłupa oraz rozluźnić plecy. Jeżeli połączymy ją z oddechem i pozycją krowy- bitilasaną, da znakomite efekty.

Do pozycji kota przechodzimy z klęku podpartego. Dłonie ustawiamy pod barkami, kolana pod biodrami. Jeżeli masz wrażliwe kolana dodatkowo podłóż na macie koc. Powoli wydłużaj kręgosłup kierując czubek głowy przed siebie (wzrok skierowany w matę), tył szyi wydłużony (nie opuszczaj jej na dół). Cofaj barki. Oddychaj przez nos. Z wdechem wykonaj wklęsły, krowi grzbiet, a z wydechem wypukły - koci grzbiet (przyciągaj brodę do mostka, podwijaj kość ogonową). Powtórz kilka razy powoli obie pozycje.

W dalszej części możesz wyprostować prawą nogę do tyłu . Staraj się utrzymywać biodra równo na jednym poziomie , rozciągaj łydkę poprzez aktywną piętę. Aktywnie wybijaj się z dłoni i przyciągaj pępek do kręgosłupa. Pilnuj aby lędźwie nie zapadały się. Wytrzymaj 10 sekund i zmień nogę. Jeżeli umiesz już prawidłowo utrzymać się w pozycji spróbuj przy uniesionej prawie nodze wyciągnąć do przodu lewą rękę. Rozciągnij się po przekątnej, podobnie jak to robi przeciągający się kot! Zmień strony ciała.

Praktykując codziennie pozycję kota i krowy uelastycznisz kręgosłup, wzmocnisz mięśnie brzucha i mięśnie kręgosłupa, wymasujesz narządy wewnętrzne, wyciszysz umysł i wyeliminujesz stres.