Blog o jodze

Pozycja góry (tadasana) to podstawowa pozycja jogi, którą możesz stosować codziennie, w każdej chwili (np.czekając na przystanku czy stojąc w kolejce). Tak prozaiczne z pozoru ćwiczenie jak wyprost może sprawić, że poczujesz się lepiej i będziesz wyglądać młodziej!

joga tadasana

Tadasana jest pozycją fundamentalną, to pozycja stojąca, w której stopy i kolana są połączone, rzepki kolanowe są podciągnięte, uda mocne, napięte. Barki lekko odchylone w tył, lecz nie przesadnie, staramy się utrzymać naturalne krzywizny kręgosłupa: lordozę szyjną, kifozę piersiową, lordozę lędźwiową (w razie potrzeby stosujesz przodopochylenie miednicy). Dłonie wnętrzem do ud, lekko od nich odchylone, palce dłoni rozchylone, ale nie napięte.

Patrzymy przed siebie i wydłużamy kręgosłup. W tej pozycji mamy bardzo silne nogi i równomiernie rozkładamy na nich ciężar ciała. Wyobraź sobie, że „zapuszczasz korzenie”. Jesteś nieruchomy/a i silny/a jak GÓRA. Nic nie jest w stanie Cię poruszyć.

Od tej pozycji wynosimy wszystkie inne asany.

Efekty: przede wszystkim uzyskanie prawidłowej postawy ciała. Wraz z regularną praktyką, nawet idąc, czy siedząc zaczniecie odczuwać, że nogi są aktywne tak samo, jak w tadasanie, plecy tak samo wyprostowane. Tadasana wyostrza czujność i koncentrację. Prawidłowo wykonywana pozycja góry rodzi w człowieku pewien rodzaj odwagi i pewności siebie.