Blog o jodze
Joga oddech

Prana w sanskrycie oznacza oddech, yama oznacza wydłużanie. Kontrolowanie własnego oddechu to pranayama. Ucząc się prawidłowego oddychania możemy uwolnić się od napięcia i uspokoić umysł.

W jodze najważniejszy jest ODDECH. Z wdechem przychodzimy na świat, z wydechem odchodzimy. Oddech nas prowadzi. Tak naprawdę dla naszego zdrowia i sprawnego funkcjonowania (fizycznego, psychicznego, w życiu społecznym, zawodowym, prywatnym itd.) to nie sport, a nauka prawidłowego oddychania jest najkorzystniejszym minimum naszych starań. Oddech samoistnie ustawia ciało. Kiedy jesteśmy źli, czy zestresowani oddech przyspiesza, jest szarpany, a klatka piersiowa "kurczy się". Kiedy jesteśmy pogodni – odwrotnie. Oddech jest wówczas płynny, klatka "rozszerza się". Są to dwa bliskie każdemu przykłady, jednak oddech z czasem ma jeszcze większy wpływ. W tym na narządy wewnętrzne i ustawienie mięśni głębokich.

Oddech Ujjayin (udżaji), oddech zwycięski, tak nazywany przez nauczycieli Dalekiego Wschodu, oznacza po prostu rozszerzanie płuc i wydymanie klatki piersiowej. To oddech pełny, przeponowy, w którym powietrze dochodzi do samego krańca żeber. Wdech i wydech słyszalny jest jakby przez gardło, tak jakbyśmy wypowiadali literę ”h” z zamkniętymi ustami. W tym oddechu naprężamy mięśnie nagłośni (mięsień tarczowo-nagłośniowy i nalewkowo-nagłośniowy), które mają swój udział w zamykaniu wejścia do krtani.

Oto ćwiczenia na każda porę dnia, przy każdej okazji. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy dokładnie oczyścić nos. Ćwiczenia należy wykonywać kilka godzin po jedzeniu lub przed posiłkiem.

Wygodnie usiądź z wyprostowanymi plecami (czy to na krześle, dywanie, łóżku). A może stoisz w tramwaju - też dobrze. Ważne, by całe ciało było rozluźnione. Barki i całe ręce ciążą. Twarz rozluźniona, gładka. Jeżeli jesteś w dogodnej sytuacji, odłóż dłonie na brzuchu i odczuwaj jak z wdechem mocno się unosi, z wydechem opada.
Weź wdech przez nozdrza i skieruj uwagę na gardło. Czujesz na jego tylnej części zimne powietrze. Napełnij płuca na tyle, ile pozwala Ci wdech. I bardzo powoli wypuść powietrze nosem, nadal koncentrując się na gardle. Wydech jest ciepły. Opróżnij płuca. Powtórz kilkakrotnie. Gdy chcesz ćwiczyć dłużej, rób proszę przerwy na oddech "zwykły".

Oddech Nadi-Sodhana, oddech oczyszczający, polega na naprzemiennym oddychaniu przez nos. Dzięki niemu uwolnisz napięcie i uspokoisz umysł.
Oddech wykonujemy poprzez specyficzne ułożenie dłoni tzw. Mudra. Palce prawej dłoni: środkowy i wskazujący układamy na czole między brwiami. Kciukiem dotykamy prawego nozdrza, a palcami - małym i serdecznym-lewego. Oddech wykonujemy w siadzie skrzyżnym. Kciukiem zamykamy prawe nozdrze i głęboko wciągamy powietrze przez lewe nozdrze po czym zamykamy lewe nozdrze palcem serdecznym i małym a otwieramy prawe nozdrze, odchylając kciuk. Powoli wydychamy powietrze prawą dziurką. Następnie wciągamy powietrze prawym nozdrzem a wydychamy lewym itd. To ćwiczenie oddechowe powtarzamy około pięć razy. Oddychamy powoli i głęboko koncentrując się na wydechu.

Shavasana (pozycja nieboszczyka) to klasyczna pozycja odprężająca, w której możesz odpoczywać w ciągu dnia oraz po każdej zakończonej sesji jogi (około 10-15 minut). Układając się płasko na macie, rozchylasz nogi, oddalasz ręce od boków ciała, wydłużasz tył szyi. Zamykasz oczy i wykonujesz kilka długich, powolnych, przeponowych oddechów.

Codziennie wykonywane ćwiczenia oddechowe pozwolą ci pozbyć się stresu oraz ukoją twój umysł i pomogą w koncentracji.