Blog o jodze
Joga dla każdego

Zdarza się, że osoby, które nigdy nie były na zajęciach jogi pytają mnie czy joga rzeczywiście jest dla każdego? Mają błędne przekonanie o tym, że to rodzaj ekstremalnej gimnastyki dla wyjątkowo sprawnych jednostek. Często masowe pokazy jogi (jakkolwiek widowiskowe i ekstremalnie męczące) w stylu 108 powitań słońca, zniechęcają lub wręcz przerażają potencjalnych kursantów. W słuchawce słyszę: proszę pani czy będziemy musieli robić powitania słońca? Odpowiadam uczciwie: zależy na jakich zajęciach.

Odmian jogi bowiem jest już tak wiele jak odmian fitnessu. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się zajęciom, na które masz zamiar przyjść. W naszym studio są one dokładnie opisane, dlatego wiesz, czego się spodziewać. Zawsze też można zadzwonić i dopytać. 90 % osób przychodzących do naszego studia to osoby początkujące, 90% z nich ma problemu z kręgosłupem.

Odpowiednie zajęcia jogi skierowane do odpowiedniej grupy mogą uczynić wiele dobrego i pomóc w usprawnieniu twojego ciała a nawet w częściowym lub całkowitym wyeliminowaniu twoich problemów zdrowotnych. Pamiętajmy jednak, że instruktor jogi to nie lekarz! Jeżeli masz problem zdrowotny udaj się najpierw do specjalisty, który zaleci odpowiednie badania bądź ćwiczenia. Jeżeli nie będzie przeciwwskazań do uprawiania tego rodzaju aktywności ruchowej, przyjdź na zajęcia.

Nieodpowiedzialnym i lekkomyślnym jest uczestniczenie w zajęciach intensywnych, dynamicznych (tj. ashtanga joga bądź acro joga) jeżeli jesteś osobą początkującą, cierpisz na otyłość, masz poważne problemy zdrowotne. Osoby starsze czy dzieci również powinny znaleźć odpowiednią grupę dla siebie, gdzie zajęcia dostosowane będą intensywnością i zaawansowaniem do poziomu uczestników.

System hatha jogi, na której oparta jest joga akademicka jest tak opracowany, że rozwija równomiernie całe ciało. Asany wykonywane są w odpowiedniej kolejności, najpierw ćwiczenia w płaszczyźnie strzałkowej, potem czołowej, następnie poprzecznej. Na końcu praktykuje się pozycje odwrócone, które również nie muszą być trudne! Używając pomocy, podpierając się o ścianę, również można uzyskać korzyści płynące z praktykowania pozycji odwróconych. A jest ich wiele: od korzyści związanych z odciążeniem nóg (co dobrze wpływa na żylaki) poprzez masowanie organów wewnętrznych (co pobudza perystaltykę jelit), a kończąc na dotlenieniu mózgu.

Podsumowując: joga jest dla każdego, ale każdy musi znaleźć odpowiednie dla siebie zajęcia. To system ćwiczeń stworzony po to aby wzmacniać nasze ciało i nasz charakter. W zależności od tego jak będziemy go używać tak on będzie wpływał na nasz organizm. Zatem używajmy go z głową!