Blog o jodze
Joga fitness

Regularne wykonywanie niezbyt intensywnych ćwiczeń pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji fizycznej i przynosi pozytywne zmiany w jakości naszego życia. Ćwiczenia jogi należą do najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej. Asany korzystnie wpływają na długowieczność naszych stawów, zachowanie sprawności mięśni, kręgosłupa i innych funkcji naszego organizmu. Siedzący tryb życia pogarsza tylko, w miarę starzenia się organizmu, fizyczny stan naszego ciała, doprowadzając nas do dyskomfortu i braku energii życiowej tzw. prany.

Zawartość wapnia i składników odżywczych w kościach maleje wraz z wiekiem i powoduje, że stają się one coraz bardziej kruche i mniej zdolne do wykonywania codziennej pracy. Regularna praktyka jogi zwiększa poziom energii i ich wytrzymałość oraz poprawia ogólny stan zdrowia.

Istnieje wiele form aktywności fizycznej i każdy musi znaleźć odpowiednią dla siebie. Dlaczego joga może być jedną z nich i dlaczego jest lepsza niż inne formy fitnessu i siłownia? Oto kilka powodów.

JOGA DLA KAŻDEGO

Zanim zaczniesz praktykować jogę i jej konkretne odmiany (szczególnie te dynamiczne jak np. ashtanga, vinyasa czy power yoga) zasięgnij porady lekarza odnośnie ewentualnych przeciwskazań do uprawiania tego typu aktywności fizycznej. Hatha joga jest jedną z najbezpieczniejszych form rekreacji ruchowej, dlatego doskonale nadaje się dla dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Składa się z określonych pozycji – asan, ale także z medytacji i ćwiczeń oddechowych (pranayamy), które korzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia i system nerwowy.

RELAKS

Po aktywności fizycznej joga oferuje możliwość odpoczynku, wyciszenia umysłu i ciała. Wyzwania stające przed współczesnym człowiekiem często są bardzo stresujące a joga daje nam możliwość znalezienia chwili tylko dla siebie. Te 10-15 minut relaksu doskonale regenerują nasz organizm co jest porównywalne do kilku godzin snu. Dodatkowo uczymy się czucia naszego ciała, puszczania napięcia i całkowitego rozluźnienia. To naprawdę bardzo trudne dla współczesnego człowieka.

WYTRZYMAŁOŚĆ

Joga to uniwersalny system ćwiczeń, doskonały do budowania naszej wytrzymałości Dodatkowo możemy go wziąć ze sobą wszędzie! Jest z nami gdy jedziemy na wakacje, w podróży służbowej lub na spacerze. Możemy praktykować w pomieszczeniach i na zewnątrz. Połączenie rozciągania, tonowania, budowania wytrzymałości, treningu kardio i medytacji zapewnią dobry trening dla naszego ciała każdego dnia. W zależności od typu sylwetki ćwiczenia możemy modelować poprzez odpowiednio dobrane asany oraz ustawiać typ praktyki ze względu na nasze samopoczucie!

FITNESS

Doświadczenia w klubach fitness bywają nieco inne niż w studiach jogi. W salach często jest głośno, urządzone są w zimnej estetyce, osoby tam przychodzące często są anonimowe i sobie obce. W studiach jogi zazwyczaj osoby praktykujące się znają, panuje tam miła, pozytywna energia, oferowana jest spokojna muzyka.

ODDECH

Prawidłowe oddychanie jest bardzo ważne dla ogólnego stanu zdrowia i samego sampoczucia. Na zajęciach jogi kładziemy duży nacisk na rzetelne, głębokie oddychanie i wzmacnianie przepony.

BALANS

Trudnym wyzwaniem są pozycje równoważne. Znalezienie środka ciężkości własnego ciała i utrzymania się w asanie mimo ziemskiej grawitacji stanowi nie lada wyzwanie dla każdego początkującego. Pozycje równoważne takie jak drzewo czy wojownik lub przeciągający się kot, wymagające korzystania z przeciwstawnych kończyń, rozwijają połączenia między naszym mózgiem a mięśniami. Pozycje balansowe wymagają także sporej siły dlatego efektywnie spalają zbędne kalorie!

Przy regularnej praktyce joga oferuje wiele korzyści fizycznych i psychicznych, a wziąwszy pod uwagę liczbę kontuzji jest jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej. Pamiętajcie, że nie wszystkie formy fitness są dla każdego. Jeżeli z jakiegoś powodu nie wybierzecie jogi znajdźcie takie ćwiczenia, które wykonywane powtarzalnie i rutynowo będą bezpiecznie dla ciała.

Jak powiedział profesor Dega: „Ruch może zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”.